Co warto wiedzieć o zabawkach

następujące typy: huśtawka działająca na zasadzie dźwigni o równych ramionach, na końcach których umieszczone są siedziska, przeznaczona dla dwóch osób huśtawki wahadłowe, z wiszącym elementem ruchomym: z pojedynczym siedzis

Co warto wiedzieć o zabawkach Kupowanie zabawek dla dziecka to nie taka łatwa sprawa. Co wybrac?

O huśtawkach

Huśtawka występuje w wielu różnych odmianach. Ze względu na konstrukcję można wyróżnić następujące typy:

huśtawka działająca na zasadzie dźwigni o równych ramionach, na końcach których umieszczone są siedziska, przeznaczona dla dwóch osób
huśtawki wahadłowe, z wiszącym elementem ruchomym:
z pojedynczym siedziskiem, "krzesełkiem"
z siedziskiem w postaci "ławeczki" dla kilku osób, tzw. huśtawka ogrodowa
z dwoma siedziskami umieszczonymi naprzeciw siebie, tzw. huśtawka parkowa
najprostsza konstrukcja, zawieszona na jednej lub dwóch linach lub łańcuchach, z siedziskiem zrobionym z deski lub opony
Huśtawki najczęściej montowane są na osiedlowych placach zabaw, w ogrodach jordanowskich i parkach.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hu%C5%9Btawka


Jak znaleźć idealny prezent dla dziecka?

Rodzice chrzestni pełniący swoją rolę z zaangażowaniem z pewnością przywiązują dużą wagę do prezentów, jakimi obdarowywują dziecko. Mnogość okazji stwarza nam szerokie pole do popisu oraz stanowi okazję dla naszej pomysłowości. Jeśli brakuje nam pomysłów, warto sięgnąć po najnowszy trend, czyli drewniane zabawki dla dzieci. Szeroki wybór wzorów i kolorów pozwoli nam znaleźć wymarzony prezent dla każdego dziecka, niezależnie od okazji, wieku oraz płci. Zabawki te są niezwykle trwałe oraz zdrowe, ponieważ są wykonane z ekologicznych i naturalnych materiałów. Z pewnością zachwycą każde obdarowane dziecko.


Koń na biegunach - historia dziecięcej zabawki

Koń na biegunach, koń bujany ? zabawka dziecięca, wykonana zwykle w kształcie konia przymocowanego do dwóch wygiętych w łuk profili, zwanych biegunami.

Poprzednikami koni na biegunach były kołyski na biegunach a także konie-zabawki na kołach. Powstał najprawdopodobniej jako "rocking horse" na terenie Ameryki Północnej. Jego poprzednikiem był koń zaopatrzony w kółka ? zabawka którą można było ciągnąć i dosiadać. W obecnej formie, pojawił się dopiero w XVII wieku1. Niektóre źródła podają wcześniejsze przykłady takich konstrukcji, znane były już w antycznej Grecji, jak można to przeczytac np. u Horacego. Nie ma jednak pewności co do ich użytkowania jako zabawek.

Od początku XIX wieku konie na biegunach były już powszechnie kojarzone z dziecięcą zabawką. Do Europy środkowej trafiły poprzez Anglię. Do końca XIX wieku wykonywali je rzemieślnicy, ich ornamentyka i wykończenie kojarzyły się z końmi przeznaczonymi dla rycerzy. Pod koniec XIX wieku podjęto produkcję seryjną zabawek tego typu.

Współcześnie nadal wytwarza się konie na biegunach tradycyjnymi, rękodzielniczymi metodami. W Polsce głównym ośrodkiem rzemiosła zabawek drewnianych jest Żywiecczyzna. Nowoczesnym wariantem konia na biegunach jest bujak sprężynowy.

Konie na biegunach występują w zbiorach muzealnych ? muzeach zabawek czy też muzeach etnograficznych. Obecne są także w kulturze, przykładowo w Polsce przebojem okazała się piosenka "Konik na biegunach" ze słowami Franciszka Serwatki i muzyką Jacka Dybka w wykonaniu Urszuli.



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%84_na_biegunach