Dobre i złe odżywki białkowe

giem, przedtreningówki najczęściej zawierają kofeinę lub inne składniki które mają za zadanie pobudzić nasz organizm przed planowanymi ćwiczeniami. Drugą grupą są treningówki i są to najczęściej napoje izotoniczne. Trzecią gru

Dobre i złe odżywki białkowe

Odżywki dla sportowców

Odżywki dla sportowców możemy podzielić na trzy grupy odżywek ze względu na czas ich stosowania. Pierwszą grupą są odżywki z których korzysta się przed treningiem, przedtreningówki najczęściej zawierają kofeinę lub inne składniki które mają za zadanie pobudzić nasz organizm przed planowanymi ćwiczeniami.

Drugą grupą są treningówki i są to najczęściej napoje izotoniczne. Trzecią grupą są odżywki po treningu, które zawierają białko i węglowodany i mają za zadanie przyspieszać wzrost mięścni i minimalizować zmęczenie po treningu.


Suplementacja białka

Białko jest jednym z najważniejszych budulców mięśni. Dlatego jest często suplementowany przez sportowców wyczynowych zawodowych oraz tych hobbystycznych (na przykład przy chodzeniu na siłownię). Białko zażywa się po treningu, aby uzupełniło braki pozwoliła na szybszą regenerację mięśni. Do tego stosuje się również węglowodany oraz kreatynę aby pobudzić wzrost mięśni.

Odżywki takie mają najczęściej formę proszku do rozrobienia z wodą lub mlekiem. Jest to wygodna forma, ponieważ nie wymaga żadnego zaplecza przygotowawczego. Należy też pamiętać, że odżywka nie może zastąpić zwykłego posiłku.


O kreatynie w Wikipedii

W latach 90. XX wieku kreatyna zyskała szczególny rozgłos jako naturalny sposób na zwiększenie wyników sportowych i budowanie beztłuszczowej masy ciała. Stwierdzono, że ogólna zawartość kreatyny w mięśniach szkieletowych jest zwiększona po doustnym podaniu suplementów diety, a zawartość ta różni się i zależy od wielu czynników, m.in. od poziomu spożycia węglowodanów, rodzaju aktywności fizycznej i typu włókien mięśniowych. W skutek tego zaczęto stosować kreatynę w charakterze dodatku do suplementów diety stosowanych przed treningiem10. Na rynku dostępne są różne formy kreatyny, m.in. cytrynian, jabłczan, ester etylowy, azotan, chlorowodorek, glukonian, ?-ketoglutaran i orotan10.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kreatyna