Komu potrzebne są transformatory? Dowiedz się

d posiadając odpowiednie panele słoneczne i inwestując dużo w fotowoltaikę), to jednak zdecydowana większość społeczeństwa doprowadza prąd w sposób tradycyjny korzystając z oferty kilku działających na rynku firm. Kluczowe w tym p

Komu potrzebne są transformatory? Dowiedz się transformatory energetyczne

To warto wiedzieć o instalacji elektrycznej w domu


Prąd w mieszkaniu nie bierze się znikąd. Choć teoretycznie każdy z nas może wyprodukować energię samodzielnie (na przykład posiadając odpowiednie panele słoneczne i inwestując dużo w fotowoltaikę), to jednak zdecydowana większość społeczeństwa doprowadza prąd w sposób tradycyjny korzystając z oferty kilku działających na rynku firm. Kluczowe w tym procesie są na przykład transformatory elektryczne, które zapewniają bezpieczeństwo i dają możliwość wieloletniego korzystania z dobrodziejstw dzisiejszego świata, który opiera swoje funkcjonowanie na energii elektrycznej właśnie.



Zmienny strumień pola magnetycznego przewodzony przez

Jedno z uzwojeń (zwane pierwotnym) podłączone jest do źródła prądu przemiennego. Powoduje to przepływ w nim prądu przemiennego. Przemienny prąd wywołuje powstanie zmiennego pola magnetycznego. Zmienny strumień pola magnetycznego, przewodzony przez rdzeń transformatora, przepływa przez pozostałe cewki (zwane wtórnymi). Zmiana strumienia pola magnetycznego w cewkach wtórnych wywołuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej ? powstaje w nich zmienna siła elektromotoryczna (napięcie). Jeżeli pominie się opór uzwojeń oraz pojemności między zwojami uzwojeń i przyjmie się, że cały strumień magnetyczny wytworzony w uzwojeniu pierwotnym przenika przez rdzeń do uzwojenia wtórnego (nie ma strat pola magnetycznego na promieniowanie), to taki transformator nazywamy idealnym. Dla transformatora idealnego obowiązuje wzór:

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator


Stosunek mocy po stronie wtórnej do

Podczas pracy transformatora rzeczywistego, czyli podczas przenoszenia energii z uzwojenia pierwotnego do wtórnego, tracona jest część mocy. Ma to miejsce w rdzeniu transformatora (tzw. straty w żelazie, wynikające z prądów wirowych oraz histerezy magnetycznej przy przemagnesowaniu) oraz w uzwojeniu (tzw. straty w miedzi, wynikają z oporności materiału, z którego wykonane są uzwojenia). Stosunek mocy po stronie wtórnej do mocy pobieranej przez transformator określa sprawność transformatora.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator