Nie wiesz wszystkiego o psach?

ciej organizują takie treningi we własnym zakresie, ale w ostatnich latach coraz częściej przygotowywane są kursy dla psów przez specjalnie wyszkolonych trenerów. Z pewnością takie szkolenie jest o wiele bardziej efektywne, jednak

Nie wiesz wszystkiego o psach?

Treningi dla psa

Chociaż tresura psa wydaje się dość łatwa do przeprowadzenia, okazuje się, że w przypadku niektórych ras może to być prawdziwe wyzwanie. Właściciele psów najczęściej organizują takie treningi we własnym zakresie, ale w ostatnich latach coraz częściej przygotowywane są kursy dla psów przez specjalnie wyszkolonych trenerów. Z pewnością takie szkolenie jest o wiele bardziej efektywne, jednak nie jest powiedziane, że nie da się samodzielnie wytresować pieska. Najważniejsza podczas tresury jest cierpliwość. Jeśli podejdziemy do tresury naszego zwierzęcia w odpowiedni sposób, możemy nie tylko odnieść prawdziwe sukcesy edukacyjne w tym zakresie, ale również czerpać prawdziwą satysfakcję z takiego szkolenia.


Wścieklizna - leczenie

Do dzisiaj nieznany jest lek przeciwko wściekliźnie. Jeśli nie wystąpiły objawy choroby, podejmuje się próbę zastosowania uodpornienia bierno-czynnego, polegającego na podaniu antytoksyny i serii szczepionek podawanych w mięsień naramienny lub podskórnie (dawniej szczepionkę podawano w mięsień brzucha ze względu na specyficzne ukrwienie ? nie stosuje się już tej metody). Uodpornienie uzyskane na drodze biernej chroni chorego do momentu uzyskania odporności czynnej. Chorym szczepionym wcześniej nie podaje się surowicy. Czynne uodpornienie organizmu możliwe jest dzięki długiemu okresowi wylęgania. Chorego człowieka, u którego wystąpiły objawy, izoluje się głównie w celu zapewnienia mu spokoju; stosuje się leczenie objawowe. Dotychczas (2015) odnotowano zaledwie kilka przypadków wyzdrowienia chorych ludzi, u których pojawiły się symptomy choroby. Pierwsze takie przypadki dotyczyły zachorowań, do których doszło mimo zastosowania szczepionki. W 2004 roku udało się uratować pierwszego pacjenta, który zachorował na wściekliznę i nie był zaszczepiony: była to 15-letnia Jeanna Giese, ugryziona i zakażona przez nietoperza4. Zastosowano wobec niej schemat leczenia (wprowadzenie pacjentki w śpiączkę i podawanie leków przeciwwirusowych), który nazwano protokołem Milwaukee. Próby wyleczenia innych pacjentów tą samą metodą zakończyły się jak dotąd sukcesem jedynie w jednym wypadku. Zwierzęta zwykle się usypia, w Polsce obowiązuje całkowity zakaz leczenia zwierząt podejrzanych o wściekliznę5.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%9Bcieklizna


Wścieklizna - ważna definicja

Nazwa ?wścieklizna? wywodzi się od przebiegu jednej, lepiej dostrzegalnej formy choroby. Cechuje ją znaczne podniecenie i agresja (?wściekłość?). Wściekliznę nazywa się też czasem wodowstrętem (łac. hydrophobia), co jest odbiciem jednego z objawów choroby, mianowicie mimowolnych skurczów mięśni na widok lub sam dźwięk wody.

Wścieklizna (łac. rabies) ? niebezpieczna wirusowa choroba zakaźna zwierząt (niektórych ssaków), mogąca przenieść się na człowieka (antropozoonoza). Główną przyczyną śmierci jest niewydolność oddechowa1. Według WHO każdego roku na wściekliznę ginie ok. 60 tysięcy ludzi2.



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%9Bcieklizna