O ogrodach i ogrodnikach

niu.Wikipedia: OgrodnictwoOgrodnictwo (hortologia) ? wyspecjalizowany dział nauk rolniczych, traktujący o hodowli i uprawie roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych oraz projektowaniu, urządzaniu i pielęgnowaniu terenów zieleni

O ogrodach i ogrodnikach W ogrodzie nie mogą być tylko kwiaty, czy drzewa owocowe, dobrze wyglądają również rośliny typu . Świetnie wypełnią przestrzeń, mogą posłużyć za żywopłot i zazwyczaj są łatwe w pielęgnowaniu.

Wikipedia: Ogrodnictwo

Ogrodnictwo (hortologia) ? wyspecjalizowany dział nauk rolniczych, traktujący o hodowli i uprawie roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych oraz projektowaniu, urządzaniu i pielęgnowaniu terenów zieleni, czyli architekturze krajobrazu, zwykle charakteryzujący się dużym nakładem środków produkcji, energii, budynków, kosztów, a co za tym idzie ? dużą wydajnością. Ogrodnictwo jest jedną z dyscyplin naukowych w obrębie dziedziny naukowej ? nauki rolnicze. W Polsce jest pięć uczelni wyższych, na których są wydziały ogrodnicze oraz kilka innych (zarówno publicznych jak i niepublicznych) na których prowadzone są studia na kierunku ogrodnictwo. Wydziały ogrodnicze są na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i na Uniwersytecie Warmińsko?Mazurskim w Olsztynie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrodnictwo


Ogród do wypoczynku

Dobrze zorganizowana przestrzeń zielona, na przykład wokół domu może stanowić świetną przestrzeń na relaks, czy wypoczynek. Wiele osób traktuje swoje ogrody jako dodatkową przestrzeń na spędzanie czasu, zwłaszcza latem. Mało jednak jest ogrodów, których główną funkcją jest relaks.

Gęsty zagajnik, z dala od hałasów, z wygodną ławką i małym stoliczkiem na kawę czy herbatę. Taki ogród to marzenie dla osób żyjących w większych miastach, którzy nie mają możliwości odpoczywania w takim miejscu. Jednak posiadacze dużych ogrodów rzadko gospodarują je w taki sposób. Cud, jeżeli w takim ogrodzie znajdzie się chociaż ława. Może to wynikać z faktu, że o taki ogród trzeba odpowiednio zadbać, nie jest to trudne zadanie, jednak czasochłonne i to jest problem. Więc miastowym pozostaje marzyć, a właścicielom ogrodów życzyć chęci do pracy w nim.


Żywotniki - jak i gdzie sadzić

Tuje, a w zasadzie żywotniki można sadzić na różnych stanowiskach, jednak należy pamiętać o kilku podstawach, aby nasza roślina dobrze się rozwijała.

Po pierwsze stanowisko nie powinno być zbyt słoneczne i suche, ponieważ tuje z reguły wolą stanowiska słoneczne i pół cieniste. Ważna jest też gleba, która powinna być dobrze przepuszczalna i wilgotna oraz przede wszystkim żyzna.

Okres sadzenia żywotników przypada na wiosnę aż do jesieni, jednak przed pierwszymi mrozami. Ważne jest też, aby regularnie je podlewać przed nastaniem zimowej pory. Co do mrozoodporności to wiele zależy od typu i gatunku, jednak większość sprzedawanych w Polsce tuj jest bardzo odporna na niskie temperatury, jednak w tym przypadku warto zasięgnąć porady u sprzedawcy.