Pasożyty a zdrowie

kryją, a jak jest dobrze to już dalej nie sprawdzasz - prawda? Gdy przyjrzymy się bliżej metodom wykrywania pasożytów, zauważymy że żaden test nie jest w pełni skuteczny, często margines błędu jest dość spory. Więc czemu takie

Pasożyty a zdrowie

Testy na pasożyty a ich trafność

Nawet jeśli ktoś się badał pod tym kątem i otrzymał wynik negatywny, wcale nie znaczy to że jest zupełnie wolny od robali - testy nie zawsze wszystko wykryją, a jak jest dobrze to już dalej nie sprawdzasz - prawda?

Gdy przyjrzymy się bliżej metodom wykrywania pasożytów, zauważymy że żaden test nie jest w pełni skuteczny, często margines błędu jest dość spory. Więc czemu takie właśnie metody się stosuje? Nie wynaleziono lepszych? Otóż nie, nauka idzie do przodu i biorezonans stoi na wysokości zadania jeśli chodzi o szybkie i pewne wykrywanie pasożytów - szansa na prawdziwy wynik wynosi ponad 90%!

Podsumowując, jeśli jeszcze się nie przebadałeś, zrób to niezwłocznie. Nawet jeżeli już się badałeś, zrób to jeszcze raz, ale teraz nową metodą - wiesz już jaką, prawda?


Pasożyt szkodzi na wiele sposobów

Pasożyty nie są tylko złe same w sobie, przynoszą że sobą również wszelkiej maści choróbska:

Choroby pasożytnicze (parazytozy) - choroby zwierząt wywoływane przez pasożyty.

Do najgroźniejszych pasożytów w Polsce należą: włosień kręty, Toxoplasma gondii i tasiemiec bąblowcowy. Do najczęściej spotykanych: inne tasiemce, glista, owsiki i giardia. Aby uniknąć zarażenia pasożytami, trzeba między innymi powstrzymać się od jedzenia surowego mięsa, myć owoce i warzywa przed jedzeniem i przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej.

Pasożyty atakują różne narządy w ciele i na ciele zwierząt w tym człowieka. Najczęściej są to:

przywra krwi (atakuje krew)
przywra płucna (atakuje płuca)
włosień kręty (atakuje mięśnie)
motylica wątrobowa (atakuje wątrobę)
ogoniastek jelitowy (atakuje jelito cienkie)
glista ludzka (atakuje jelito cienkie)
świerzbowiec (atakuje skórę)
włosogłówka (atakuje jelito grube)
tasiemiec (atakuje przewód pokarmowy)


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroby_paso%C5%BCytnicze


Definicja pasożytnictwa

Pasożytnictwo, parazytyzm ? forma antagonistycznego współżycia dwóch organizmów, z których jeden czerpie korzyści ze współżycia, a drugi ponosi szkody. Termin ten stosowany jest w biologii ? w odniesieniu do dwóch organizmów różnych gatunków ? oraz w socjologii, gdzie pasożytnictwem nazywany jest próżniaczy tryb życia osoby zdolnej do pracy. Zbliżonymi do pasożytnictwa formami ? spotykanymi w biologii rozwoju ? są szczególne taktyki rozrodcze prowadzone przez parazytoidy, pasożyty lęgowe oraz niektóre gatunki tzw. pasożytów płciowych (np. matronicowate).

Pasożyty stanowią ważny element każdego ekosystemu. Są przyczyną wielu chorób zwierząt (w tym człowieka) i roślin. Nauka zajmująca się badaniem pasożytnictwa to parazytologia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Paso%C5%BCytnictwo