Przyszłość szpitali

zpieczniej i lepiej, e-kartoteka pacjentaDobra organizacja dokumentacji i kartotek pacjentów jest bardzo ważna, jednak papierowe dokumenty mają tendencję do gubienia się, darcia i niszczenia. W razie zalania wodą lub pożaru rzadko

Przyszłość szpitali Oprogramowanie typu niebawem będą niezbędne dla każdej placówki medycznej. Warto już teraz kupić odpowiadające nam programy, jednak czemu jest to potrzebne. O tym w artykule.

Bezpieczniej i lepiej, e-kartoteka pacjenta

Dobra organizacja dokumentacji i kartotek pacjentów jest bardzo ważna, jednak papierowe dokumenty mają tendencję do gubienia się, darcia i niszczenia. W razie zalania wodą lub pożaru rzadko udaje się coś z takich kartotek uratować. Na szczęście niebawem nie będzie to stanowiło problemu, ponieważ nasze kartoteki będą dostępne w wersji elektronicznej.

Takie rozwiązanie zabezpieczy dane pacjentów na serwerze i nawet w razie awarii czy wypadku w samym ośrodku, wszystkie dane zostaną nienaruszone i będą dalej dostępne przez internet. W przyszłości pewnie lekarze z różnych ośrodków będą mogli mieć dostęp do kartotek danego pacjenta, więc będą mogli poznać cała historię jego choroby.


E-kartoteki pacjentów obowiązkowe

W 2017 roku w życie wchodzą przepisy zobowiązujące placówki medyczne do zaopatrzenia się w system e-dokumentacji medycznej. To spora modernizacja, jeżeli chodzi o kwestie komputeryzacji służby zdrowia. Nowe systemy będą musiały spełniać wszelkie normy zawarte w ustawie. E-kartoteki pacjentów będą przechowywane w bazie danych dostępnej z internetu.

Na całym rozwiązaniu skorzystają oczywiście pacjenci, których dokumenty będą dostępne w bazie danych, nie będą musieli oni się przejmować przenoszeniem kartotek do innych placówek, ani przechowywać ich w domach. Ustawa wchodzi w życie 1 sierpnia 2017, przynajmniej wg. najnowszych danych. Raczej nie będzie już przesuwana (na początku planowano wprowadzić ją w życie z dniem 1 sierpnia 2014).


Informatyzacja

W dobie komputerów ciężko, aby nie dominowały one większości naszego życia. Nie zawsze jednak jest to zła sprawa, ponieważ dzięki komputerowym systemom możemy wykluczyć wiele błędów ludzkich. Nie inaczej jest w tym przypadku, mianowicie chodzi o dokumentacje medyczną, ale nie, standardową papierową. Chodzi o dokumentację medyczną online.

Takie rozwiązanie ułatwi diagnozy i przekazywanie danych pomiędzy oddziałami, a nawet pacjentem. Pomoże to przyspieszyć wymianę ważnych dla życia pacjenta danych takich jak grupa krwi, czy przebyte zabiegi.