Wykonywanie druku cyfrowego
Realizacja zleceń na druk cyfrowy podejmowana jest przez te drukarnie czy punkty ksero, które specjalizują się w wykonywaniu właśnie druku cyfrowego. Wszystkie zlecenia na taki druk mogą być przyjmowane drogą internetową, chociaż niektórzy klienci mający do zostawienia ważne zlecenia wolą omówić ich szczegóły w czasie osobistej wizyty w drukarni.
Samo wykonywanie druku cyfrowego nie zajmuje wiele czasu, a organizacja pracy w drukarni cyfrowej jest nawet o wiele lepsza niż w zwykłym punkcie ksero, dzięki temu, że niektóre zlecenia przyjmowane są wcześniej i wykonywane na konkretny dzień oraz godzinę. W drukarniach wykonywane są także etykiety, które są potem zamieszczane na różnych produktach. Koszty produkcji takich etykiet są uzależnione od ich wielkości oraz ilości.
Zalety druku cyfrowego
Druk cyfrowy dostępny jest w tych punktach ksero, które obsługują wykonywanie druku cyfrowego. Wykonanie takiego druku jest bardzo wygodne zwłaszcza dla osób zapracowanych, ale dobrze znających się na komputerze, ponieważ mogą one przesyłać zlecenia na druk drogą internetową. Dzięki temu nie muszą stać w kolejkach do ksero, a pracownicy drukarni mogą lepiej zaplanować sobie tryb wykonywania zleceń.
Zaletą druku cyfrowego jest fakt, że jest on drukiem o dobrej jakości, na którym bardzo dobrze prezentują się wszystkie kolory, a wydrukowane słowa są jeszcze bardziej wyraźne niż na zwykłym druku. Dlatego zlecenia na druk cyfrowy są tworzone bardzo często przez pracowników różnych firm oraz przez organizatorów różnych koncertów.
Cytat z encyklopedii o druku cyfrowym
Drukowanie cyfrowe elektrofotograficzne (laserowe)
Kontroler wydruku przerabia dane wejściowe na tzw. ramkę, która jest zrastrowanym, rozseparowanym zestawem danych o drukowanym obrazie. Na tej podstawie maszyna moduluje wiązkę laserową, która naświetla naładowany elektrostatycznie, kręcący się cylinder (fotoreceptor), pokryty odpowiednim materiałem światłoczułym, tworzy elektrostatyczny obraz utajony. Proszek barwiący (toner) zmieszany ze sproszkowanym ferromagnetykiem (zazwyczaj żelazem), zwanym nośnikiem (developer), jest zbliżany do powierzchni cylindra i przykleja się do niego w miejscach naświetlonych przez laser . Następnie proszek barwiący przenoszony jest na zadrukowywane podłoże (najczęściej papier, ale też folię przezroczystą lub barwioną, papier samoprzylepny lub papier do przenoszenia wydruków na inne przedmioty), i jest z nim zespalany termicznie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Druk_cyfrowy