Solary - ekologia i nowoczesna technologia

a dla dużej ilości zwierząt oraz powierzchnie spacerowe. Takie powierzchnie spacerowe mogą być oświetlane przy wykorzystaniu tzw. drzew fotowoltaicznych. Są one w stanie skutecznie oświetlać takie powierzchnie, a jednocześnie pozw

Solary - ekologia i nowoczesna technologia montaż paneli słonecznych poznań

Gospodarowanie dużym schroniskiem dla zwierząt

Duże schroniska dla zwierząt mogą działać na podobnej zasadzie jak popularne zoo. Dlatego znajdują się w nich pomieszczenia dla dużej ilości zwierząt oraz powierzchnie spacerowe. Takie powierzchnie spacerowe mogą być oświetlane przy wykorzystaniu tzw. drzew fotowoltaicznych. Są one w stanie skutecznie oświetlać takie powierzchnie, a jednocześnie pozwalają na zaprowadzanie oszczędności na terenie schroniska. Dodatkowe oszczędności można zaprowadzić dzięki montażu na budynkach paneli słonecznych. Takie panele mogą także sprawiać, że do zwierząt będzie docierało naturalne światło, co dobrze wpłynie na ich zdrowie i ogólne samopoczucie. Natomiast kolektory słoneczne służą do ocieplania wody, która wykorzystywana jest do kąpieli zwierząt znajdujących się w schronisku.


Moduł fotowoltaiczny - definicja

Moduł fotowoltaiczny - układ połączonych szeregowo lub szeregowo-równolegle ogniw słonecznych.

Maksymalna wartość generowanego napięcia dla pojedynczego ogniwa krzemowego nie przekracza 0,6 V, a moc osiąga wartość od 1 do 2 W. Dla zastosowań praktycznych wymagane jest znacznie wyższe napięcie elektryczne, dlatego właśnie pojedyncze ogniwa łączy się ze sobą tworząc w ten sposób moduły fotowoltaiczne.

W większości modułów fotowoltaicznych materiałem półprzewodnikowym jest krzem w postaci płytek monokrystalicznych lub polikrystalicznych. W związku z ograniczoną globalną dostępnością krzemu oraz rosnącym popytem na ten surowiec, zwiększa się produkcja modułów fotowoltaicznych cienkowarstwowych, do produkcji których jest używany krzem amorficzny, diselenek indowo-miedziowy oraz tellurek kadmu. Technologia cienkowarstwowa charakteryzuje się tym, że mocno redukuje się zużycie wykorzystanych w niej materiałów, a całość modułu jest zbudowana z jednego ogniwa1.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Modu%C5%82_fotowoltaiczny


Fotowoltaika - czym jest, definicja:

Fotowoltaika (PV) - dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.

Fotowoltaika znajduje obecnie zastosowanie, mimo stosunkowo wysokich kosztów, w porównaniu z tzw. źródłami konwencjonalnymi, z dwóch głównych powodów: ekologicznych (wszędzie tam, gdzie ekologia ma większe znaczenie niż ekonomia), oraz praktycznych (promieniowanie słoneczne jest praktycznie wszędzie dostępne).

Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest wafel krzemowy, lecz nie amorficzny, ale krystaliczny. Pojedyncze ogniwo jest w stanie wygenerować prąd o mocy 1-6,97 W. W celu maksymalizacji uzyskiwanych efektów, ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne (grupy ogniw w urządzeniu)1. Ogniwa są najczęściej produkowane w panelach o powierzchni 0,2 - 1,0 m?. Ogniwa te, przede wszystkim, są stosowane w technice kosmicznej. Ich zaletami są bezobsługowość oraz duża żywotność, gwarantowana na 25 lat. Oprócz tego są stosowane jako źródło zasilania samodzielnych urządzeń np. boi sygnalizacyjnych, świateł drogowych itp. Zaczynają również docierać do budowli i budynków, zwłaszcza tych oddalonych od sieci energetycznych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika